wtorek, 12 stycznia 2016

Czy Macierzyństwo można połączyć z pracą?

W życiu większości kobiet przychodzi taki moment kiedy zaczyna inaczej patrzeć na świat. Nagle i zupełnie niespodziewanie, wokół niej zaczynają pojawiać się dzieci. Budują więcej placów zabaw, częściej zauważa wystawy sklepowe z akcesoriami dla maluchów. Nawet reklamy jakoś bardziej nastawione są na młodszych odbiorców.

Przypadek? Nie sądzę. To po prostu zmiana percepcji. Nadszedł po prostu jej czas, w którym czuje, że mogłaby stać się mamą. Po długich miesiącach oczekiwań, w końcu następuje ten przełomowy moment i przytula do serduszka swój największy skarb. Czuje do tego maleństwa szczególny rodzaj miłości. Chce się nim opiekować, dawać najpiękniejsze wspomnienia, zatroszczyć o przyszłość. Pragnie oklaskiwać sukcesy, ocierać łzy, zapamiętać każdy uśmiech i iskrę w oku. Być przy nim i obserwować jak poznaje świat, odkrywa nowe karty życia i zacznie budować swoje własne.

Tak mniej więcej to wygląda, prawda? Mama jest jedną z najważniejszych osób w życiu dziecka. Naturalnie przyjmuje rolę przewodnika, nauczycielki, mentorki, przyjaciółki. Czasami skupia się na niej tak bardzo, że zapomina o innych. Nie bez kozery żartuje się, że niektóre kobiety nie wierzą w życie poporodowe. Po prostu skupiają się na innych sprawach. Zdarzają się Panie, które po pewnym czasie chcą jednak czegoś więcej. Zaczynają tęsknić za sobą w wersji zawodowej. To zupełnie naturalne, zwłaszcza wtedy, kiedy przed urodzeniem maluszka były wyjątkowo aktywne pod tym kątem. Chcą czuć się spełnione nie wybierając między businesswoman a matką. Czy jednak połączenie tych dwóch różnych ról jest możliwe? Są kobiety, którym się to udaje.

Jeśli Ty również chcesz pójść ich śladem, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Po pierwsze nie musisz czuć się winna, wystarczy że poszukasz odpowiedniego kompromisu. Nie możesz być w kilku miejscach naraz, dlatego warto wszystko sobie gruntownie przemyśleń. Szczęśliwa i spełniona mama to szczęśliwe i spełnione dziecko, dlatego warto zawalczyć o swoje pragnienia, nie katując się wyrzutami sumienia. Masz już uśmiech na twarzy? Wiesz, że chcesz zacząć nowy etap w życiu? Zapraszam Cię więc do działania.

Przejrzyj kilka portali, które zajmują się pośrednictwem pracy. W wyszukiwarce wybierz opcję niepełnego wymiaru godzin i zorientuj się jakie zajęcia możesz dla siebie wybrać. To będzie Twój początek. Wybierz te posady, które Cię szczególnie interesują i zacznij gruntowne przygotowanie do polowania. Stwórz odpowiednie CV, skup się na swoich umiejętnościach oraz na doświadczeniach nabytych podczas urlopu macierzyńskiego. Zadbaj o profesjonalne zdjęcie i szatę graficzną, wyróżniającą spośród innych kandydatów. Napisz też szczery list motywacyjny, pokazujący Twoje atuty ale też korzyści wynikające z podjęcia z Tobą współpracy. Masz już wszystko? Jesteś więc przygotowana do szukania pracy. Zacznij wysyłać swoje dokumenty aplikacyjne, postaraj się robić to systematycznie i z dbałością o szczegóły a zobaczysz efekty.

Możesz również wyjść poza schemat i poszukać nowego zajęcia w nieco inny sposób. Zaraz ci to wszystko wytłumaczę. Jedną z ciekawych posad dla mam jest praca animatora. Masz naturalną przewagę nad innymi kandydatami, wiesz już jak postępować z dziećmi. Znasz ich psychikę i możliwości. Jest naprawdę mało sytuacji mogących wprawić Cię w zdziwienie lub osłupienie. Wiesz jak zarządzać ich emocjami i sprawić, że będą czuły się szczęśliwie. To wybitne doświadczenie, niełatwe do zdobycia, dlatego tym bardziej cenne. Praca animatora jest elastyczna i spokojnie można ją pogodzić z innymi zajęciami ale to co ją wyróżnia to sposób w jaki należy jej szukać. Oczywiście pojawiają się ogłoszenia ale często można otrzymać posadę po osobistym złożeniu CV do Sali zabaw lub specjalnych miejsc w centrach handlowych lub instytucjach kulturalnych. Możesz też porozmawiać z organizatorami lokalnych eventów, konferencji i spotkań. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że planują kolejne, których możesz być częścią. Warto też odwiedzić siedziby dużych firm, ośrodki biznesowe, kawiarnie i ośrodki wypoczynkowe, ponieważ niektóre z nich mają przestrzeń dla dzieci. Wszędzie tam gdzie coś takiego się znajduje, możesz składać CV. Spójrz na siebie w makroskali, dostrzeżesz wtedy sporo możliwości, które możesz wykorzystać i dostosować do swoich potrzeb. Jako certyfikowany animator masz spore szanse na angaż.

Kluczem do sukcesy będzie w Twoim przypadku odpowiednia logistyka i organizacja oraz odpowiednie nastawienie. Jeśli będziesz pełna wiary i optymizmu łatwiej przekonasz do siebie potencjalnego pracodawcę. Jeśli w odpowiedni sposób rozpiszesz opiekę nad dzieckiem, zaplanujesz wydatki oraz zbudujesz strategię poszukiwania pracy- powinno Ci być znacznie łatwiej. Pamiętaj - "kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu". Nie musisz wybierać między macierzyństwem, a karierą. Możesz rano wychodzić do pracy i wracać spełniona z uśmiechem na ustach do swojego kochanego maluszka. Musisz tylko odpowiednio się do tego przygotować, zdefiniować swoje lęki, znaleźć odpowiedzi na zasadnicze pytania i skrupulatnie zbudować strategię działania, którą zaczniesz realizować krok po kroku.

Wierzę w Ciebie i mam dobrą wiadomość…jeśli zdecydujesz się na pracę animatora, progi Akademii Animatora stoją przed Tobą otworem. Zapraszamy! :-)

www.AkademiaAnimatora.pl